Gdzie rozpoczyna się doktorat? W zapale do badań, w rozmowie z autorytetem, a może w procesie rekrutacyjnym? Z pewnością! Istnieje też wiele innych warunków, które mogą sprzyjać rozpoczęciu tego etapu kształcenia i pomyślnemu przygotowaniu rozprawy. Niektóre z nich możemy łatwiej mierzyć i analizować – to chociażby liczba miejsc w szkołach doktorskich, wysokość stypendiów czy środków na aktywności naukowe. Inne są z kolei trudniejsze do uchwycenia, mimo że wydają się zupełnie niezbędne. Mowa o naszym dobrostanie psychicznym oraz relacjach wewnątrz środowiska akademickiego.
Zespół Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów UŁ ds. ochrony zdrowia psychicznego serdecznie zaprasza na wydarzenie, którego celem jest zwiększenie świadomości powyższych zagadnień. Szczególną uwagę poświęcimy relacjom doktoranta/ki z samym/ą sobą oraz z promotorem/ką. Wydarzenie będzie składać się z dwóch części: warsztatowej (z ograniczoną liczbą miejsc, przewidzianej tylko dla doktorantów/ek) oraz panelowej (otwartej dla wszystkich zainteresowanych osób, ze szczególnym uwzględnieniem tych zaangażowanych w funkcjonowanie szkół doktorskich). Spotykamy się 18 kwietnia 2024 r. w siedzibie Centrum Szkół Doktorskich przy ul. Matejki 21/23 (I piętro). Poniżej prezentujemy szczegółowy opis zaplanowanych wydarzeń wraz z formularzami rejestracyjnymi.
**
I. CZĘŚĆ WARSZTATOWA (15:00-16:30)
Warsztat 1. (sala A116)
Olga Hucko-Biernat, „ReJAplika w kontekście tworzenia repliki swojego wewnętrznego zwierza” – warsztat dotyczący relacji z samą/samym sobą
Zapraszam na arteterapeutyczny warsztat, podczas którego w twórczej atmosferze swobodnej zabawy poprzyglądamy się sobie. Najpierw porozmawiamy o tym, czym może być reJAplika, poszukamy wspólnie możliwych definicji, poddamy refleksji możliwość tworzenia tego rodzaju – obrazów? Słów? A może całych powieści? Następnie porzucimy (na chwilę!) nasze umiejętności wyjaśniania definicji i poszukamy sposobu na przedstawienie repliki swojego wewnętrznego zwierza. Ot tak, żeby zobaczyć, co z tego może wyniknąć. Powołamy do życia obrazy. Powstaną one nie na ocenę ani w ramach konkursu, ale tak po prostu, tworzyć będziemy dla siebie samych, dla pogłębienia autorefleksji – i przede wszystkim dla zabawy.
Warsztat 2. (sala A117)
Beata Majcher-Materka, Dagmara Michałowska-Gudala (Akademickie Centrum Wsparcia), „Gdy w głowie miejsca mało” – warsztat radzenia sobie z natłokiem myśli
Myśli, które mamy w głowie, wciąż są w ruchu. Przewijają się, zmieniają, pojawiają i znikają jak chmury na niebie. Samo myślenie nie jest niczym złym, natomiast zbyt dużo myśli może powodować przygnębienie, niepokój, poczucie przytłoczenia, ból i cierpienie. Natrętne myśli mogą dotyczyć każdego z nas. Jeśli chcesz poznać skuteczne metody radzenia sobie z gonitwą myśli i zadbać o własne zdrowie psychiczne, serdecznie zapraszamy na warsztaty „Gdy w głowie miejsca mało”. W czasie szkolenia poznasz, jak działa mechanizm powstawania natrętnych myśli, jakie techniki warto stosować w celu zredukowania napięcia i uspokojenia umysłu. Być może znajdziesz tę jedną metodę, która najlepiej odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom. Serdecznie zaprasza zespół ACW UŁ.
Każdy z warsztatów jest przewidziany dla grupy do 12 osób. Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego.
Link: https://forms.office.com/e/DU0vCDYadV
II. CZĘŚĆ PANELOWA (17:15-18:45, sala A118)
Panel dyskusyjny
O relacji doktorant-promotor
W tytułowej relacji spotykają się różne punkty widzenia – osób umocowanych w hierarchii uczelni oraz osób dopiero w nią wkraczających. Nie musimy przekonywać, że stanowi ona fundament pracy nad doktoratem. Mimo tak istotnej roli nie jest ona często problematyzowana w środowisku akademickim, a jej charakter zależy zazwyczaj od indywidualnych ustaleń. Zależy nam, aby to spotkanie pomogło otworzyć dyskusję na temat dobrych praktyk w relacjach doktorant-promotor.
Panel poprowadzi dr Anna Gutowska-Ciołek, kierowniczka Akademickiego Centrum Wsparcia. W rozmowie wezmą udział:
- dr hab. Joanna Sowa, prof. UŁ – filolożka, dyrektorka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ;
- prof. dr hab. Eleonora Bielawska-Batorowicz – psycholożka, członkini Rady Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UŁ;
- mgr Agata Pyrzanowska-Banasiak – doktorantka w dyscyplinie nauk przyrodniczych w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie krótkiego formularza – na jego podstawie łatwiej będzie nam oszacować liczbę osób obecnych na spotkaniu!
Link: https://forms.office.com/e/9895ha6uiv