Instytut Kreatywnej Biologii

19.04.2024 r. ponownie mieliśmy przyjemność gościć w naszym laboratorium uczniów szkół ponadpodstawowych, a tym samym zakończyliśmy tegoroczny cykl spotkań pt. "Microversum – wstęp do świata mikroorganizmów" w ramach Instytutu Kreatywnej Biologii (IKB).

Mikroversum, czyli...

Przypomnijmy – w bieżącym roku akademickim zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjne pt. "Mikroversum - wstęp do świata mikroorganizmów":

"Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co dokładnie kryje się w naszym otoczeniu? Czy wiesz, że mikroorganizmy, choć niewidoczne gołym okiem, odgrywają znaczącą rolę w naszym życiu codziennym? Od chorobotwórczych bakterii po przyjazne mikroby, mikroorganizmy kształtują nasze zdrowie, środowisko i codzienne doświadczenia.

Podpowiemy Wam jak rozróżnić dobre mikroorganizmy od złych, w jaki sposób je wykrywać, jak chronić się przed zanieczyszczeniami oraz wzbogacimy Waszą wiedzę mikrobiologiczną zarówno w teorii, jak i praktyce.

Podczas warsztatu pokażemy Wam to, co na co dzień jest niewidoczne gołym okiem. Przyjrzymy się dokładniej co skrywa sierść naszego kota, ile bakterii nosimy na swoich telefonach, z iloma z nich witamy się podczas złapania za klamkę, a także sprawdzimy, jak dużo drobnoustrojów znajduje się na dłoniach przed i po umyciu. Nauczymy Was jak przygotować preparaty bakteryjne i grzybowe, żeby następnie przyjrzeć się mikroorganizmom pod mikroskopem."

Instytut Kreatywnej Biologii

Ostatnie warsztaty edukacyjne w ramach IKB w roku akademickim 2024/25

Podczas ostatnich praktycznych warsztatów edukacyjnych członkowie Koła w składzie: Gabriela Anyszewska, Dominika Glimasińska, Oliwia JeziorskaAlina Lorenz oraz mgr Anastazja Kulbachko zapoznali licealistów z techniką barwienia bakterii metodą Grama.

Pod  czujnym wzrokiem członków Koła, uczestnicy warsztatów mieli okazję wykonać preparaty mikroskopowe z drożdży barwionych błękitem metylenowym i wybranych gatunków grzybów.

Jednym z elementów spotkania była wystawa edukacyjna - hodowle bakteryjne i grzybowe gatunków ważnych z punktu widzenia przemysłu oraz take, które zostały uzyskane z wymazów wykonanych z powierzchni użytkowych (np. klamka do drzwi, powietrze), zwierząt (np. łapki psa) i nieumytej dłoni. Uczestnicy mieli tym samym okazję przekonać się, jak ważna jest odpowiednia higiena rąk. 

Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą Instytutu Kreatywnej Biologii, a członkom Koła za Wasz aktywny udział. 

Do zobaczenia w następnym roku akademickim!